Нажмите "Enter", чтобы перейти к контенту

Курс валют до кінця літа: що буде з доларом і які прогнози на осінь-2021

Майже три мільярди доларів від МВФ допоможуть національній валюті триматися біля 27 грн/долар.

Перша половина літа в останні роки для національної валюти традиційно є періодом зміцнення. До прикладу, у червні 2019 року гривня зміцнилась на 0,8%, або ж на 20 копійок, а у червні 2020-го – на 2,6%, або ж на 70 копійок.

У червні 2021 року гривня, як і прогнозувалось, демонструвала стабільне зміцнення: від 1 до 15 числа вартість долара стрімко зменшилась на 50 копійок, з 27,4 до 26,9 грн. Однак, за наступні два тижні відбулось нетипове як для червня послаблення національної валюти до тих-таки 27,4 грн/долар.

Хоча в Міністерстві економіки все ще очікують середньорічний курс на рівні 29,1 грн/долар, фінансові експерти переконані: гривня має значний потенціал для зміцнення. Однак є низка факторів, які можуть спричинити її девальвацію.

Тож ТСН.ua розбирався, що буде з курсом гривні у другій половині літа – чи варто очікувати курс долара нижче за 27 грн та коли розпочнеться «сезонне» зростання національної валюти.

Що впливатиме на курс гривні в липні

В перший тиждень липня курс долара спостерігався на рівні 27,2 – 27,4 грн. Опитані ТСН.ua фінансові аналітики прогнозують, що найближчим часом гривня дещо зміцниться: у липні коливання національної валюти будуть у межах 27 гривень за долар.

«Цього місяця гривня може продовжити зміцнюватися за рахунок впливу інвестицій в ОВДП від нерезидентів і зменшення попиту від компаній для дивідендів. Активне надходження валюти в країну буде й далі підтримувати гривню, зберігаючи тенденцію до її зміцнення в липні-серпні», — каже в коментарі ТСН.ua старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович.

Фахівець прогнозує, що без цієї тенденції курс може почати послаблюватися через зростання попиту на іноземну валюту та поступово девальвувати з невеликою перервою на період сплати квартальних податків.

Водночас фінансовий аналітик та президент Інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак відзначає, що на короткострокові рухи курсу може вплинути вихід великого покупця чи продавця: одна велика купівля валюти може зсунути курс на 30 копійок, а декілька – навіть на 2-3%.

Загалом же, за словами фахівця, є низка чинників, які сприятимуть зміцненню гривні. Приміром, влітку Україна може отримати «подарунок» від Міжнародного валютного фонду у розмірі 2,7 мільярда доларів.

«Це не кредит, а гроші, які Нацбанк отримає в золотовалютні резерви для підтримки стабільності національної валюти. Це теж сприятиме зміцненню гривні», – пояснює Тарас Козак.

Серед інших факторів, що позитивно впливатимуть на курс гривні, експерти відзначають високі ціни на товари українського експорту – руду, метали та аграрну продукцію, а також рекордний врожай.

«За попередніми підрахунками, очікується, що цьогорічний врожай зернових досягне рекордного показника 2019 року – 75 млн тон», – писав у Facebook заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький. Він додав, що кліматичні умови дають зрозуміти, що посухи, як минулого року, з досить високим відсотком вірогідності – не буде.

Опосередковано на валюту вплине наростальна швидкість вакцинації. За словами Тараса Козака, це означає, що загроза великого локдауну якщо не відпадає, то як мінімум суттєво зменшується.

Що буде з валютою без кредиту МВФ

Однак, фахівці відзначають, що є й чинники, які можуть негативно вплинути на курс національної валюти. Тож не варто буде дивуватись, якщо долар подолає позначку в 28 грн.

Приміром, курс гривні може «просісти» через зміни в керівництві Нацбанку. Зокрема, найближчим часом свої посади залишать очільники трьох департаментів та заступник голови правління Дмитро Сологуб. Фахівці відзначають, що майбутнє іншої заступниці голови правління, Тетяни Рожкової, якій у жовтні минулого року Рада НБУ висловила недовіру і оголосила догану, – невідоме.

«Це викликає певні побоювання на ринку. Це є сигналом про те, що політика Нацбанку може змінитися. Будь-які зміни завжди сприймаються як загроза курсу національної валюти, тому гривня може «просісти» ще більше», – каже Тарас Козак.

Другий фактор, що може сприяти послабленню гривні, – заяви щодо підвищення базової відсоткової ставки Федеральної резервної системи США. В середині червня ФРС зберегла ставку на рівні 0-0,25%, однак за прогнозами, у 2023 році облікова ставка зросте до 0,6%, а в довгостроковій перспективі – до 2,5%.

«Завжди, коли зростає ставка ФРС, йде відплив міжнародних валютних потоків з країн, що розвиваються, в бік США. Інвестори вкладатимуть кошти в американські супернадійні папери, дохідність на які зросте. Це означає, що приплив інвестицій в українські ОВДП зменшиться», – пояснює президент інвестгрупи «Універ».

За його словами, потенційне зростання ставки ФРС США і пояснює падіння зацікавленості українськими ОВДП з боку іноземців.

«Я б не сказав, що йдеться про ріст недовіри, адже макроекономічна ситуація в Україні досить непогана. Інфляція вища за орієнтир Нацбанку, але вона усе-одно навряд чи перевалить за 10%. Бюджет перевиконується, достатньо коштів в країні для виконання бюджету», – каже Тарас Козак.

Водночас, фахівці відзначають, що відсутність траншів за кредитом з Міжнародним валютним фондом навряд чи вплине на курс долара в короткостроковій перспективі.

«Подарунок» в 2,7 млрд доларів від МВФ – це значно більше, аніж очікуваний транш за кредитом. Ці гроші підуть в резерви Нацбанку, вони перевищать 30 мільярдів доларів. Це суттєво зменшує ризики девальвації», — прогнозує Тарас Козак.

За його словами, хоча Україна вже рік дає собі раду без кредиту МВФ, це не заважає залучати кошти інших інвесторів.

«Нещодавно «Укравтодор» розмістив єврооблігації і залучив 700 мільйонів доларів під дуже низьку ставку в 6,25%. Світовий банк надав позику в 350 млн доларів. Тобто казати, що є недовіра з боку інвесторів до України, — підстав немає. Хоча те, що ми не виконуємо угоду з МВФ, обіцянки щодо судової реформи, незалежності антикорупційних органів та Нацбанку, є негативним фактором», – пояснив експерт.

У підсумку, фахівці не можуть спрогнозувати, які чинники, що впливатимуть на курс гривні впродовж наступних двох місяців, переважать.

«Думаю, що курс буде біля 27 грн за долар. Хоча якщо не брати до уваги невизначеність, пов’язану зі зміною керівництва Нацбанку і підвищення облікової ставки ФРС США, національна валюта може зміцнитися до 26,5 грн/долар», – резюмував Тарас Козак.

ИсточникБудьте первым, кто оставит комментарий!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *